Reklama
  • Poniedziałek, 20 marca (08:05)

    Bukwica. Dobra na wszystko

W tej pełnej uroku delikatnej roślinie kryje się potężna lecznicza moc!

Reklama

Bukwica zwyczajna, zwana także bukwicą lekarską albo czyśćcem lekarskim, rośnie na naszych łąkach, ale nie jest powszechnie znana, a szkoda. Jest to bowiem roślina, którą już starożytni cenili jako lek na większość trapiących ludzkość chorób! Warto poznać jej prozdrowotne właściwości.

Leczy skórę

Wywary z liści, kłączy i kwiatów bukwicy mają silne działanie ściągające, dlatego stosuje się je do leczenia ran, a także ropnych i grzybiczych infekcji skóry. Bukwica jest skuteczna także w leczeniu żylaków, czyraków i owrzodzeń. Z kolei moczenie stóp w naparze z tego ziela pomaga się pozbyć problemów z nadpotliwością.

Eliminuje problemy trawienne

jak stosować?

Na biegunkę: 2 łyżeczki ziela bukwicy zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 min. Pij po 1/4 szklanki 1-2 razy dziennie (dzieci 1-3 łyżki 1-2 razy dziennie).

Na kaszel: 1 łyżeczkę korzenia bukwicy gotuj ok. 3 min w szklance wody. Pij po 1/4 szklanki 4 razy dziennie.

Do okładów i przemywań: 2 łyżki ziela gotuj w szklance wody 5 min pod przykryciem. Po wystudzeniu przecedź.

Nalewka: całą suszoną roślinę zalej 2 litrami wódki 40% i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Przecedź i dosłódź miodem. Po 2 tygodniach przefiltruj i przelej do butelek.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Niedawno wypróbowałam przepis Stefanii Korżawskiej na herbatkę antyżylakową. 3 łyżki kwiatów krwawnika zalewam 4 szklankami wody i zagotowuję. Następnie zdejmuję z gazu i parzę pod przykryciem... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.