Zioła wzmacniające naczynia krwionośne

Natura oferuje wiele roślin, których właściwości są pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób. Dolegliwościami których leczenie z powodzeniem można wesprzeć ziołami są choroby układu krwionośnego, wynikające z osłabienia naczyń krwionośnych.

Skrzyp polny Equisetum arvense L.

Skrzyp polny występuje pospolicie na łąkach, ugorach, przydrożach. Wpływa pozytywnie na układ krwionośny, równocześnie uszczelniając naczynia krwionośne i działając krwiotwórczo.

Ruta zwyczajna Ruta graveolens L.

Ruta zwyczajna występuje naturalnie w krajach śródziemnomorskich. Ruta zawiera flawonoidy, przede wszystkim rutynę, które działają uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Ruta sprawia, że ściany naczyń stają się bardziej elastyczne.

Lucerna Medicago L.

Lucerna jest byliną o motylkowatych kwiatach, osiągającą około 90 cm wysokości. Korzystnie wpływa na naczynia krwionośne wzmacniając ich ścianki.

Miłorząb japoński Ginkgo bilobae

Miłorząb japoński jest drzewem występującym naturalnie w Chinach, a w hodowli – w Azji Wschodniej. Jego liście wpływają korzystnie na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, szczególnie mózgowych. Prócz tego hamują przepuszczalność naczyń krwionośnych i zwiększają elastyczność ich ścianek.

Róża stulistna Rosa centifolia L.

Róża stulistna jest stosowana w ogrodach jako roślina ozdobna. Płatki róży stulistnej oprócz walorów estetycznych mają jednak również właściwości zdrowotne, wpływają bowiem regulująco na krążenie krwi i wzmacniają naczynia krwionośne.

Kasztanowiec Aesculus hippocastanum L.

Kasztanowiec zwyczajny występuje licznie na terenie Polski. Escyna i eskulina zawarte w korze i nasionach kasztanowca wpływają korzystnie na układ krwionośny. Escyna zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i uelastycznia je, poprawia ukrwienie skóry i mięśni gładkich, podwyższa napięcie ścian żył. Z kolei eskulina uszczelnia przede wszystkim naczynia włosowate.

Bez czarny Sambucus nigra L.

Bez czarny jest krzewem spotykanym w Polsce bardzo pospolicie. Surowcem leczniczym są kwiaty, owoce i kora. Działanie wzmacniające naczynia krwionośne, a konkretnie zmniejszające kruchość naczyń włosowatych mają kwiaty czarnego bzu.