Żeń-szeń syberyjski – czy warto go stosować?

Sklepy zielarskie i apteki toną w różnego rodzaju specyfikach, które mają zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Czytając ulotki tych produktów, można odnieść wrażenie, że są panaceum na wszystkie choroby. Niektóre z tych produktów warte są uwagi. Jednym z nich jest żeń-szeń syberyjski. Jest to roślina pochodząca z Azji, obecnie uprawiana na szerszą skalę w Chinach i Rosji.

Działanie na układ nerwowy

Eleuterokok – bo taka jest nazwa botaniczna żeńszenia, zawiera eleuterozydy A-G i I-M, kwasy organiczne, niektóre aldehydy, witaminy np. beta-karoten, witamina E, sole mineralne, beta-sitosterol i związki o charakterze cukrów. Żeń-szeń jest tzw. adaptogenem, który pozwala się przystosowywać do zmieniających się warunków środowiska, co poprawia reakcję organizmu na stres i wysiłek fizyczny. Żeń-szeń wspomaga prace mózgu, poprawia koncentrację i zapamiętywanie, wspomaga w depresji, stanach lękowych, złym samopoczuciu. Jest polecany osobom żyjącym w ciągłym stresie, zapracowanym.

Żeń-szeń syberyjski wspiera również działanie układu odpornościowego organizmu, działa również odtruwająco i przeciwzapalnie. Roślina ta poprawia gospodarkę wodną organizmu, wspiera leczenie miażdżycy i cukrzycy poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu i cukru we krwi.

Żeń-szeń dostępny jest na rynku pod postacią suszonego korzenia, w całości, lub rozdrobniony. W takiej postaci możemy dodawać go do herbaty, do wódki, wytrawnego wina. Dużo wygodniejsze są kapsułki lub tabletki, które można zażyć w każdej chwili, popijając kilkoma łykami wody. Należy zażywać go rano lub po południu, jednak nigdy na noc. Żeń-szeń nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem, w ciąży, oraz w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazany jest także przy chorobach serca i miażdżycy. Niepotrzebnie pobudzi również osoby cierpiące na bezsenność i nerwice.

Żeń-szeń w kosmetykach

Korzeń żeńszenia jest cennym składnikiem kosmetyków. Doskonale działa w kremach przeciw zmarszczkowych – ujędrnia, ma właściwości liftingujące. Żeń-szeń ma działanie antyoksydacyjne, więc przeciwdziała starzeniu się skóry, zastosowany na skórę głowy zapobiega wypadaniu włosów.