Witamina D – naturalne sposoby na suplementację w okresie zimowym

Nie zawsze świeci słońce, dlatego przez wszystkie zimowe miesiące w naszej części świata borykamy się  z niedoborami witaminy D. Nasz organizm potrafi wytworzyć ją samodzielnie, ale potrzebuje do tego promieni ultrafioletowych. Dlatego przez część roku ważna jest odpowiednia suplementacja.

Witamina D to niezwykła substancja. Bez niej nie mogą prawidłowo funkcjonować kości i skóra. Bez problemu wytworzymy ją sami, ale jedynie pod wpływem promieni UV, dlatego nic z tego nie wyjdzie podczas opalania z kremem filtrującym ani przy słońcu padającym na nas przez szybę. Podczas godzinnej ekspozycji może powstać witamina D w ilości, która wystarczyłaby przez cały rok, ale – niestety – nie da się jej zmagazynować, ponieważ rozpada się po dwóch tygodniach przechowywania w wątrobie. Na szczęście nie można jej przedawkować, więc cała nadzieja w diecie lub suplementach diety.

Ryby i grzyby nie wystarczą. Oprócz wzbogacenia menu musimy sięgnąć po suplementy

Jeśli ktoś jest miłośnikiem ryb, wygrał los na loterii. Ryby i owoce morza wygrywają wszelkie statystyki, jeśli chodzi o zawartość witaminy D. Jej najlepszym źródłem jest wątroba, stąd popularność tranu, czyli oleju z tego narządu. To klasyczne dwa w jednym, ponieważ witamina D potrzebuje do rozpuszczenia się dawki tłuszczu, a nie, jak większość podobnych substancji – wody. Kolejne miejsca na liście okupują soja i grzyby, więc trudno z tych składników ułożyć jadłospis na całą jesień i zimę. Dlatego prędzej czy później staniemy przed koniecznością wyboru produktu, który pozwoli na suplementację witaminy D.

Witamina D – różne pomysły na suplementację. Niektóre bardzo trafione

Warto postawić na naturalne sposoby. Witaminy kojarzą się nam z dobroczynnym działaniem ziół, jednak w przypadku tej konkretnej próżno szukać wspomagania w roślinach z apteki natury. Nie mogą sprawdzić się w tej roli grzyby, które powinno się jadać okazjonalnie z powodu ciężkostrawności. Jednak niektórzy producenci stawiają na suplementy diety o działaniu podobnym do tranu. Witamina D w dobrze zbilansowanej dawce, zamknięta w kapsułce z naturalną oliwą z oliwek? Świetny pomysł, który za jednym razem dostarczy niezbędne składniki i tłuszcz do prawidłowej asymilacji. Oprócz tego warto rozważyć preparaty, które łączą różne dobroczynne dla naszego zdrowia substancje, wśród których będzie witamina D, połączona ze składnikami ziołowego pochodzenia.