Reklama
  • Czwartek, 9 marca (13:00)

    Ziołowa pomoc dla seniora przy bólach brzucha

Mojemu dziadkowi Romanowi po siedemdziesiątce zaczęły dokuczać kłopoty gastryczne. Miewał kurczowe bóle żołądka i tracił apetyt, co niekorzystnie odbijało się na jego zdrowiu i kondycji. Gdy dolegliwości się nasilały, babcia przygotowywała mu odwar z arcydzięgla. Twierdziła, że żucie jego korzeni zalecali już średniowieczni zakonnicy. A jak działa herbatka? Edka z Białej Podlaskiej

W podeszłym wieku w przewodzie pokarmowym zachodzą fizjologiczne zmiany: zanikają niektóre tkanki przełyku, żołądka i jelit. Przede wszystkim śluzówka i jej gruczoły, włókna mięśni gładkich. Powoduje to gorsze wydzielanie soków trawiennych i osłabia motorykę narządów układu pokarmowego. Przełyk rozszerza się i wydłuża, co utrudnia połykanie.

Reklama

Zmniejsza się produkcja kwasu solnego w żołądku i pojawiają objawy dyspeptyczne – nudności, ból brzucha, odbijanie. Gorzej pracuje wątroba, bo jej komórki tracą zdolność do regeneracji.

W wyniku osłabienia napięcia ścian jelit i zwolnienia ruchów robaczkowych seniorom dokuczają zaparcia. Jak zahamować niekorzystne procesy?

Jak działa arcydzięgiel?

Gorzko-aromatyczny korzeń arcydzięgla zawiera kumaryny i olejki eteryczne pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Jego przetwory rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Dlatego arcydzięgiel zaleca się w zaburzeniach trawiennych na tle niedoboru soku żołądkowego, przebiegających z bólami brzucha, wzdęciami, brakiem apetytu i osłabieniem ruchów perystaltycznych jelit.

Przepis: pół łyżeczki korzenia gotuj 2–3 minuty w szklance wody. Pij na 15 minut przed posiłkiem.

Uwaga! U starszych ludzi dolegliwości trawienne mogą powodować uchyłki przełyku i jelita, wrzody, kamica żółciowa, przepuklina, nowotwór. Porozmawiaj o tym z lekarzem!

Kuracje pitne

Przy niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego pomocne są leki roślinne zawierające goryczki. Można je zażywać pojedynczo lub w połączeniach.

Kłącze tataraku. Do 1/4 l zimnej wody wsyp 2 łyżeczki suszu, odstaw na 30 minut. Zagotuj, pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Mieszanka ziołowa. Połącz w równych ilościach: kłącze tata raku, owoc kminku, koszyczki rumianku, liście mięty. Łyżkę mieszanki zalej 1/4 l wody, zagotuj. Pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Z apteki. Digestosan (drapacz lekarski, kminek, bobrek, prawo ślaz, mięta, nostrzyk). 2 łyżki za lej 1/2 l wody i zagotuj. Pij po pół szklanki przed posiłkami.

Herbogastrin (rumianek, dziurawiec, lukrecja, mięta, szałwia). Łyżeczkę płynu rozcieńcz 5 łyżeczkami wody. Pij 3 razy dziennie.

Dieta dla brzucha

Dla dobrej pracy układu pokarmowego istotne jest przyjmowanie posiłków o stałych godzinach. Dieta musi ob fitować w bogate w błonnik ja rzyny, owoce, pieczywo pszenno- razowe.

Należy pić 1,5–2 l płynów na dobę. Rano warto zjeść na czczo namoczone w wodzie suszone śliwki, wypić szklankę wody z sokiem.

Zaparcia złago dzą delikatnie działające leki roślinne, np. nasiona lnu i agar–agar (żelatyna z krasnorostów). Wiążą one wodę, zwiększając masę pokarmową w jelicie grubym, pobudzają jego ruch robaczkowy.

Rozgnieć kilka łyżeczek surowego siemienia/agaru i zjedz, popijając herbatą.

Poranna gimnastyka

Poprawia przemianę materii i przyswajanie składników od żywczych. Przy niedokwaśnoś ci żołądka zaleca się zwłasz cza tzw. kąpiele powietrzne.

Rano, po wstaniu z łóżka, zdejmij piżamę i przy zamknię tym oknie pospaceruj chwilę po mieszkaniu, wykonując proste ćwiczenia gimnasty czne.

Temperatura w pomiesz czeniu powinna wynosić od 23 do 29°C. Codziennie wy dłużaj ćwiczenia o 5 minut (do 20 minut) i zmniejszaj ogrzewanie (do 15–20°C).

Kąpiele i zawijania

Kąpiel w odwarze z cykorii podróżnik. Pobudza czynność wątroby, wydzielanie żółci i soku żołądkowego, usuwa z organizmu szkodliwe produkty metaboliczne.

Przygotowanie: 300 g rozdrob nionego korzenia zalej 2 l wrząt ku, trzymaj kilka minut na małym ogniu, nie dopuszczając do wrze nia. Przecedź, wlej do wody w wannie o temp. 38°C. Kąp się 15–20 minut, nacierając ciało włosianą szczotką lub kąpielową rękawicą. Potem weź półminutowy chłodny natrysk.

Zawijania. Sprzyjają lepszej pracy układu pokarmowego i wątroby, łagodzą wzdęcia, przeciw- działają wiotczeniu mięśni brzucha.

Grubą lnianą tkaninę o wymiarach: 80 x 150 cm zamocz w wodzie o temp. 20–25°C, wyżmij. Owiń tułów od łuków żebrowych do połowy uda. Mokry okład nakryj suchym materiałem lnianym. Przykryj się kocem. Leż od 45 do 75 min.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.