Reklama
  • Czwartek, 9 marca (13:00)

    Ziołowa pomoc dla seniora przy bólach brzucha

Mojemu dziadkowi Romanowi po siedemdziesiątce zaczęły dokuczać kłopoty gastryczne. Miewał kurczowe bóle żołądka i tracił apetyt, co niekorzystnie odbijało się na jego zdrowiu i kondycji. Gdy dolegliwości się nasilały, babcia przygotowywała mu odwar z arcydzięgla. Twierdziła, że żucie jego korzeni zalecali już średniowieczni zakonnicy. A jak działa herbatka? Edka z Białej Podlaskiej

W podeszłym wieku w przewodzie pokarmowym zachodzą fizjologiczne zmiany: zanikają niektóre tkanki przełyku, żołądka i jelit. Przede wszystkim śluzówka i jej gruczoły, włókna mięśni gładkich. Powoduje to gorsze wydzielanie soków trawiennych i osłabia motorykę narządów układu pokarmowego. Przełyk rozszerza się i wydłuża, co utrudnia połykanie.

Reklama

Zmniejsza się produkcja kwasu solnego w żołądku i pojawiają objawy dyspeptyczne – nudności, ból brzucha, odbijanie. Gorzej pracuje wątroba, bo jej komórki tracą zdolność do regeneracji.

W wyniku osłabienia napięcia ścian jelit i zwolnienia ruchów robaczkowych seniorom dokuczają zaparcia. Jak zahamować niekorzystne procesy?

Jak działa arcydzięgiel?

Gorzko-aromatyczny korzeń arcydzięgla zawiera kumaryny i olejki eteryczne pobudzające wydzielanie soku żołądkowego. Jego przetwory rozkurczają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Dlatego arcydzięgiel zaleca się w zaburzeniach trawiennych na tle niedoboru soku żołądkowego, przebiegających z bólami brzucha, wzdęciami, brakiem apetytu i osłabieniem ruchów perystaltycznych jelit.

Przepis: pół łyżeczki korzenia gotuj 2–3 minuty w szklance wody. Pij na 15 minut przed posiłkiem.

Uwaga! U starszych ludzi dolegliwości trawienne mogą powodować uchyłki przełyku i jelita, wrzody, kamica żółciowa, przepuklina, nowotwór. Porozmawiaj o tym z lekarzem!

Kuracje pitne

Przy niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego pomocne są leki roślinne zawierające goryczki. Można je zażywać pojedynczo lub w połączeniach.

Kłącze tataraku. Do 1/4 l zimnej wody wsyp 2 łyżeczki suszu, odstaw na 30 minut. Zagotuj, pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Mieszanka ziołowa. Połącz w równych ilościach: kłącze tata raku, owoc kminku, koszyczki rumianku, liście mięty. Łyżkę mieszanki zalej 1/4 l wody, zagotuj. Pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Z apteki. Digestosan (drapacz lekarski, kminek, bobrek, prawo ślaz, mięta, nostrzyk). 2 łyżki za lej 1/2 l wody i zagotuj. Pij po pół szklanki przed posiłkami.

Herbogastrin (rumianek, dziurawiec, lukrecja, mięta, szałwia). Łyżeczkę płynu rozcieńcz 5 łyżeczkami wody. Pij 3 razy dziennie.

Dieta dla brzucha

Dla dobrej pracy układu pokarmowego istotne jest przyjmowanie posiłków o stałych godzinach. Dieta musi ob fitować w bogate w błonnik ja rzyny, owoce, pieczywo pszenno- razowe.

Należy pić 1,5–2 l płynów na dobę. Rano warto zjeść na czczo namoczone w wodzie suszone śliwki, wypić szklankę wody z sokiem.

Zaparcia złago dzą delikatnie działające leki roślinne, np. nasiona lnu i agar–agar (żelatyna z krasnorostów). Wiążą one wodę, zwiększając masę pokarmową w jelicie grubym, pobudzają jego ruch robaczkowy.

Rozgnieć kilka łyżeczek surowego siemienia/agaru i zjedz, popijając herbatą.

Poranna gimnastyka

Poprawia przemianę materii i przyswajanie składników od żywczych. Przy niedokwaśnoś ci żołądka zaleca się zwłasz cza tzw. kąpiele powietrzne.

Rano, po wstaniu z łóżka, zdejmij piżamę i przy zamknię tym oknie pospaceruj chwilę po mieszkaniu, wykonując proste ćwiczenia gimnasty czne.

Temperatura w pomiesz czeniu powinna wynosić od 23 do 29°C. Codziennie wy dłużaj ćwiczenia o 5 minut (do 20 minut) i zmniejszaj ogrzewanie (do 15–20°C).

Kąpiele i zawijania

Kąpiel w odwarze z cykorii podróżnik. Pobudza czynność wątroby, wydzielanie żółci i soku żołądkowego, usuwa z organizmu szkodliwe produkty metaboliczne.

Przygotowanie: 300 g rozdrob nionego korzenia zalej 2 l wrząt ku, trzymaj kilka minut na małym ogniu, nie dopuszczając do wrze nia. Przecedź, wlej do wody w wannie o temp. 38°C. Kąp się 15–20 minut, nacierając ciało włosianą szczotką lub kąpielową rękawicą. Potem weź półminutowy chłodny natrysk.

Zawijania. Sprzyjają lepszej pracy układu pokarmowego i wątroby, łagodzą wzdęcia, przeciw- działają wiotczeniu mięśni brzucha.

Grubą lnianą tkaninę o wymiarach: 80 x 150 cm zamocz w wodzie o temp. 20–25°C, wyżmij. Owiń tułów od łuków żebrowych do połowy uda. Mokry okład nakryj suchym materiałem lnianym. Przykryj się kocem. Leż od 45 do 75 min.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Z uporczywą bezsennością zioła sobie nie poradzą, ale jeśli jesteś podenerwowana i źle sypiasz, bo za dużo się zamartwiasz różnymi sprawami, mogą złagodzić objawy. Trzeba tylko regularnie je pić,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.