Reklama
  • Wtorek, 26 stycznia 2016 (14:00)

    Zalecenia św. Hildegardy przeciw egzemie

Choroba ta jest reakcją skóry na czynniki zewnętrzne, np. na alergeny obecne w środowisku czy substancje drażniące z pokarmów. Mówimy wtedy o egzemie egzogennej (kontaktowej). Przyczyną egzemy endogennej (atopowej) mogą być stresy, kłopoty, nieszczęśliwe przeżycia.

W obu przypadkach dochodzi do silnych reakcji organizmu. Wydziela on histaminę – hormon, który sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, może z nich wyciekać osocze. Jak tłumaczy XII-wieczna uczona benedyktynka, komórki skóry są rozpychane przez osocze, skóra „odskakuje”, „gotuje się” (gr. ékzema – zagotowany) i swędzi, czasem z natężeniem trudnym do zniesienia.

Reklama

Św. Hidegarda zalecała na tę przypadłość zażywanie wina z nasionami babki płesznik.

I wina z innymi składnikami: 30 ml nalewki różanej, 70 ml wyciągu z lukrecji i łyżeczkę soku z bukszpanu podgrzać w szklance wina. Pić 3 razy dziennie po kieliszku likierowym przed jedzeniem. Do zwilżania (3 razy dziennie) zmian na skórze: 3 łyżeczki soku z bukszpanu wymieszaj z 4 łyżeczkami oliwy z oliwek.

Porady pochodzą z książki Wigharda Strehlowa „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”. Wyd. Esprit.

Wino z babką

Pomaga przy egzemie, alergii, łagodzi świąd. Trzy łyżki nasion babki płesznik gotuj przez 3 minuty w 1 l białego wina. Następnie przecedź. Powstały wywar rozlej do buteleczek. Pij 3 razy dziennie po posiłkach po kieliszku likierowym.

Wino to wchłania w jelitach szkodliwe substancje i alergeny, które mogą wywołać egzemę. Łagodzi też objawy zapalenia przełyku.

Dobry Tydzień
Więcej na temat:zalecenia | wino | choroby | Trzy | wiedza | rady

Zobacz również

  • Szpinak jest bardzo pożądany w codziennej diecie. Jak wszystkie warzywa zielone, ma sporo wapnia, więc chroni kości i zapobiega osteoporozie. Jest też bogatym źródłem witamin z grupy B, które... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.