Reklama
  • Poniedziałek, 8 lutego 2016 (14:05)

    Warto wspomagać się ziołami

Brat Jan z Dukli Ścieranka, bonifrater, zielarz, z wykształcenia technik farmaceuta. Głównym zadaniem zakonu bonifratrów jest pomoc ludziom cierpiącym, chorym.

Reklama

W swojej kilkusetletniej praktyce bracia doprowadzili do perfekcji sztukę leczenia ziołami. Wykorzystują ją, prowadząc szpitale, domy opieki, apteki oraz poradnie ziołolecznictwa.

Bonifratrzy słyną z tego, że leczą ziołami. Dlaczego warto ich używać?

Wszystko co naturalne, jest lepiej przyswajane przez człowieka. Poza tym zioła są wkoło nas, na wyciągnięcie ręki. I wreszcie – są po prostu piękne! Aby je zebrać, trzeba wyjść poza kurz miasta, do lasu czy na łąkę i to też jest wspaniałe.

Czy leczenie ziołami może być niebezpieczne?

Oczywiście. Nie można ich nadużywać. Niektóre związki chemiczne zawarte w roślinach są nam niezbędne w małych dawkach, ale w dużych mogą być toksyczne. Byłbym również ostrożny w podawaniu ziół małym dzieciom i osobom starszym, ponieważ na ich słabsze organizmy mogą zadziałać kilka razy silniej. Mimo wszystko – mniej dotkliwe będą skutki przedawkowania np. mięty niż tabletek, które działają na podobne schorzenia.

Jak mądrze korzystać z ziół?

Po pierwsze, jeśli się na nich nie znamy, to sami ich nie zbierajmy. Kupując, wybierajmy te z atestem, z pewnego źródła. Lepiej też robić mieszanki, niż używać tylko jednej rośliny. Wówczas zmniejszamy ryzyko przedawkowania.

Czy fitoterapia może pomóc na wszystkie choroby?

Gdybyśmy od dzieciństwa żyli w zgodzie z naturą, leczyli się ziołami i zdrowo odżywiali, to śmiało mógłbym powiedzieć, że tak. Niestety, dla większości z nas to scenariusz niemożliwy do wykonania. Jeśli ktoś się przeziębi – polecę mu zioła. Ale jeśli to np. zaawansowana cukrzyca – należy iść do lekarza.

Wtedy zioła mogą być wsparciem leczenia, bo np. zmniejszą wchłanianie glukozy. Zawsze warto się nimi wspomagać (za wiedzą lekarza!) – dzięki nim z czasem będziemy mogli zmniejszyć dawki leków przy wielu ciężkich chorobach. Ale nie róbmy tego na własną rękę.

Naj
Więcej na temat:warto | brat | Brat | Wszystko | zioła

Zobacz również

  • Krzew wierzby purpurowej czę- sto jest spotykany w Polsce i na terenie całej Europy. Od lat jest stosowany w medycynie natu- ralnej. Jego dwu-trzyletnie pędy zbiera się wiosną, zanim wypuści... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.