Reklama
  • Poniedziałek, 13 marca (13:00)

    Tymianek na gardło i układ trawienny

Tymianek – popularne w kuchni zioło – stosuje się z powodze- niem w medycynie naturalnej. Skąd pochodzi Jest rośliną uprawną, ale rośnie także dziko. Tymianek spotkamy w Ameryce Północnej, Europie, także w Polsce.

Reklama

Co zawiera? Dostarczy nam szereg witamin (m.in.: C, A, z grupy B) oraz minerały: wapń, po tas, żelazo, fosfor. Jest też źródłem cen nego olejku, ale jeden z jego składników, tymol, spożywany w nadmiarze jest trujący.

Na co pomaga?

Tymianek walczy z bakteriami i wirusami, dlatego naparem dobrze jest płukać gardło oraz dziąsła, gdy pojawi się stan zapalny. Warto go pić, ponieważ złagodzi nieżyt żołąd ka, poprawi pracę wątroby i zapobiegnie biegunce.

Napar z tymianku znalazł zastosowanie w pielęgnacji, płucze się nim włosy z łupieżem oraz ze skłonnością do przetłusz czania.

Herbatkę tymiankową można stosować jak tonik do przemywania zmian trądzikowych. Na tymianek, zwłaszcza olejek tymiankowy, muszą uważać kobiety w ciąży.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • W maju zakwitają pięknymi kremowymi baldachami dzikie bzy. To okazja, by wybrać się na pachnące żniwa i stworzyć z nich wspaniałe syropy, toniki kosmetyczne, a nawet… zaskoczyć gości... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.