Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (08:00)

    Świerk pospolity na zdrowie

W krajach skandynawskich podczas długich zim z młodych świerkowych pędów roztartych z mąką wypiekano chleb. Świerk był także surowcem leczniczym.

Co zawiera?

Igiełki świerkowe i pędy mają sporo olejków eterycznych, garbników, kwasów organicznych. Są także źródłem witaminy C i K.

Jak stosować?

Reklama

Z wierzchołków (ścina się je wczesną wiosną) i igliwia (najlepiej zbierać je jesienią i zimą) sporządza się syropy, napary i odwary korzystnie wpływające na drogi oddechowe. Można nimi płukać gardło i jamę ustną w stanach zapalnych. Odwary do picia walczą z bakteriami, działają wykrztuśnie, napotnie. Z igliwia i pędów robi się też okłady na skórę, które łagodzą nerwobóle i dolegliwości reumatyczne. Kąpiele z dodatkiem olejku świerkowego lub igliwia (włóż je do woreczka i wrzuć do wanny z wodą), zmniejszą ból mięśni i stawów.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Z uporczywą bezsennością zioła sobie nie poradzą, ale jeśli jesteś podenerwowana i źle sypiasz, bo za dużo się zamartwiasz różnymi sprawami, mogą złagodzić objawy. Trzeba tylko regularnie je pić,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.