Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (13:05)

    Czarnuszka nie tylko na osteoporozę

Już starożytni mówili o niej „leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. Dziś laboratoria to potwierdzają.

Te maleńkie ziarenka zawierają ponad sto cennych, biologicznie aktywnych substancji. To dlatego czarnuszka ma tak duże zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Na Bliskim Wschodzie mówi się, że profilaktycznie wystarczy 10 ziarenek dziennie, aby trzymać się od chorób z daleka.

Reklama

Jak ją stosować? ● Ziarenka. Leczniczo zwykle stosuje się pół, najwyżej jedną łyżeczkę zmielonych nasion dwa razy dziennie przez miesiąc. Używa się ich jako przyprawy do zup, sałatek i kanapek. Ziarenka można potłuc w moździerzu, zmielić w młynku do kawy lub stosować w całości. Czarnuszka doskonale zastępuje pieprz (w przeciwieństwie do niego nie zakwasza organizmu i nie podrażnia przewodu pokarmowego).

● Olej z czarnuszki Doda sałatce czy zupie korzennej nuty. Najlepszy jest tłoczony na zimno. Przechowuj go w lodówce. Sprawdzaj też datę produkcji – najcenniejsze właściwości zachowuje przez trzy miesiące od wytłoczenia. Pij łyżeczkę przed posiłkiem, dwa razy dziennie. Nie jest tani (15 zł/100 ml), ale używa się go niewiele.

Na problemy  ze skórą i włosami

Olej z czarnuszki hamuje wypadanie włosów i pomaga pozbyć się łupieżu. Pobudza też porost włosów. Dodaj kilka kropel do odżywki. Okłady pomogą w leczeniu grzybicy skóry i poparzeń słonecznych (łyżkę nasion rozdrobnij, zalej szklanką wrzącej wody i zostaw na 20 minut. Ostudź, płucz włosy po myciu).

6 ważnych powodów dla których warto pokochać czarnuszkę

1. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, ponieważ zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które hamują tworzenie komórek nowotworowych, łagodzą stany zapalne, wzmacniają układ odpornościowy.

2. Przeciwdziała osteoporozie za pomocą kwasów tłuszczowych, zwiększając gęstość mineralną kości.

3. Ma działanie przeciwbakteryjne Olejek eteryczny, tymochinon, spowalnia rozwój antybiotykoopornego gronkowca złocistego. Dlatego zalecana jest osobom starszym, zwłaszcza osłabionym lub po poważnych zabiegach szpitalnych.

4. Zwalcza pasożyty układu pokarmowego – w dojrzałym wieku czarnuszki warto używać na stałe. Dorośli często nie wiedzą, że są chorzy, bo badania w tym kierunku zalecane są głównie dzieciom.

5. Zapobiega cukrzycy, regulując poziom cukru we krwi dzięki olejkom, wspomaga regenerację trzustki, odpowiedzialnej za produkcję insuliny. Wstrzymuje rozwój cukrzycy typu B, częstej u osób 50+.

6. Pomaga pozbyć się nadciśnienia

100 rad

Zobacz również

  • Zawiera tymol, który w małych dawkach jest dobroczynny, ale w większych staje się szkodliwy.  Ma silne właściwości odkażające i przeciwzapalne, dlatego tak skutecznie łagodzi infekcje gardła.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.