Reklama
  • Wtorek, 1 marca 2016 (13:05)

    Aromaterapia. Te zapachy ci pomogą

Nie tylko zwalczają bezsenność i stres, ale i poprawiają wydolność organizmu

Reklama

Neurolodzy twierdzą, że wpływ zapachów jest ogromny. Mogą one wspierać nas w różnych sytuacjach.

Hamują apetyt

Odgrywają one ważną rolę w odchudzaniu dzięki tzw. receptorom zapachu i smaku, czyli wyczulonym na nie komórkom. Odbierane przez nie sygnały są przekazywane dalej, m.in. do ośrodka sytości w mózgu, który informuje, że już się najedliśmy.

I tak dzięki zapachom pizzy i parmezanu podczas badań prowadzonych przez dietetyka Alana Hirscha z Taste Treatment i Research Foundation w Chicago, aż 1436 osób straciło średnio 13 kg w 6 miesięcy.

Wybrane przez nas aromaty kierują również naszymi pragnieniami. Gdy mamy ochotę na jedzenie, po powąchaniu np. banana, zielonego jabłka i... mięty tracimy nadmierny apetyt.

Miej więc zawsze pod ręką ulubioną wodę toaletową, np. kwiatową i wąchaj ją, gdy chcesz sięgnąć po jedzenie. Kiedy już zaczniesz jeść, delektuj się każdym kęsem posiłku.

Dobre na nerwy

Kiedy wdychamy woń pomarańczy i lawendy, jesteśmy bardziej spokojni i pozytywnie nastawieni do otoczenia.

Dodawaj więc kilka kropli obu tych olejków do pokojowego nawilżacza i włączaj go, szczególnie w stresujące dni.

Poprawiają pamięć

Naukowcy z University of Northumbria w Wielkiej Brytanii uznali, że rozmaryn poprawia pamięć i koncentrację. Rozpylaj więc kilka kropel olejku z niego na parapecie w pokoju, w którym się uczysz albo pracujesz umysłowo.

Zmniejszają bóle

Dzięki zapachom możemy zażywać mniej leków przeciwbólowych. Anestezjolodzy z New York University Medical Center podczas laparoskopii żołądka dodali olejek lawendowy do preparatów usypiających. Pacjenci wymagali wtedy mniej mor finy i innych środków przeciwbólowych po zabiegu.

Natomiast naukowcy z Wheeling Jesuit University (USA) odkryli, że olejek z mięty łagodzi ból głowy. Olejki zmniejszają też skurcze menstruacyjne. Zamiast paracetamolu wdychaj więc olejki, np. lawendowy, szałwiowy, różany i masuj nimi brzuch.

Dodają sił

Opary mięty zwiększają energię, motywację i pewność siebie. A woń ogórka, lawendy i dyni pobudza przepływ krwi. Czujesz się osłabiona? Sięgnij po tabletkę miętową lub inhalator z miętą. Albo zjedz ciasto z dyni lub wąchaj dezodorant o zapachu ogórka.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Sposób na sen

Nie bez powodu specjali ści radzą osobom, które cierpią na bezsenność, aby spały na poduszkach napełnionych kwiatami lawendy lub używały saszetek skropionych olejkiem lawendowym.

Nie tylko ułatwiają one zasypianie, ale i głęboki sen. Jeśli masz takie problemy, obok łóżka postaw bukiecik z lawendą. Sypialnia wypełni się wtedy wspaniałym aromatem, który będzie sprzyjał odpoczynkowi i relaksowi.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Nie | aromaterapia | zapachy | University

Zobacz również

  • Od ponad 30 lat istnieje Big Mac Index, który pokazuje siłę nabywczą różnych walut poprzez cenę Big Maca w danym kraju. Podobny indeks stworzono też dla używek. Badacze napełnili „koszyk”... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.