Jak teina wpływa na nasz organizm?

Teina występuje w wybranych rodzajach herbaty – jest to fakt powszechnie znany. Kiedy nie przekracza się dziennej dozwolonej dawki, można wymienić wiele zalet związanych z piciem herbaty, jednakże w przypadku, kiedy organizm otrzymuje zbyt duże ilości – działa ona negatywnie na człowieka. Co jeszcze warto wiedzieć na temat teiny?

Teina – co to takiego?

Teina to mieszanka kwasów organicznych oraz soli kofeiny. Właśnie z tego względu, że w jej składzie wymienia się kofeinę, wchłania się ona w wolnym tempie i co za tym idzie działa stosunkowo powoli. Podstawowe zadanie teiny to zwiększenie tętna, dzięki czemu mózg człowieka zostaje zdecydowanie lepiej dotleniony. W związku z tą cechą można pożegnać się z problemami w trakcie koncentracji uwagi, a także uczenia się. Poprawia się refleks oraz ogólna wydajność umysłowa, co doskonale wpływa na przyswajanie informacji oraz pracę. Oprócz tego teina sprawia, że oddala się poczucie senności. Na koniec warto wspomnieć o pobudzającym działaniu teiny na procesy przemiany materii. Z tego względu herbata powinna być spożywana na około godzinę po zjedzonym posiłku. W niektórych krajach (między innymi Włoszech) herbata jest stosowana w przypadku niestrawności oraz innych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.

Największa ilość teiny występuje w herbacie czarnej. W dalszej kolejności warto wskazać na herbatę zieloną oraz białą. Wiele osób uważa, że czerwone herbaty zawierają największe ilości teiny, jednakże jest to błędne myślenie. Kiedy mowa o verba mate na ilość tej substancji wpływa długość parzenia oraz ilość suszu (przeciętna filiżanka zawiera jedynie 20 mg, czyli stosunkowo niewiele w porównaniu do innych rodzajów).

Picie herbaty zawierającej teinę ma zarówno zalety, jak i wady. Wśród pozytywów związanych ze spożywaniem tego napoju można na pewno wymienić jej odżywcze działanie, pobudzanie oraz odprężanie. Dochodzi do tego również lepsza koncentracja. Warto mieć na uwadze, że wszystkie procesy związane z wypiciem herbaty odbywają się powoli oraz stopniowo (nie jest to tak szybkie jak w przypadku kawy). Kiedy resztki kawy już dawno wyparowały z organizmu, teina cały czas działa. Osoby raczące się tym napojem przez kilka godzin mogą cieszyć się z lekkiego pobudzenia, aktywizacji układu nerwowego oraz lepszego dotlenienia mięśni oraz mózgu.

Z kolei wśród wad należy wymienić problemy z przyswajaniem żelaza, jednakże dotyczy to jedynie osób, które spożywają zbyt duże ilości herbaty. To właśnie z tego względu czarna herbata nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci. Dla nich zdecydowanie lepiej sprawdzi się owocowa herbatka nie zawierająca teiny. Jako, że substancja ta działa psychoaktywnie, nie należy przesadzać z jej ilościami. Może się to wiązać z pojawieniem się nadpobudliwości, problemami ze snem oraz bólem stawów.

Herbata z teiną posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednakże nie należy przesadzać z jej ilościami , wtedy wszystko będzie w porządku.